Nedir?

Klima Santrali klima sisteminin en önemli parçalarından biridir.
Klima Santralleri ısıtma soğutmadan yanında olan taze haber ihtiyacını da karşılarken mahale gelen havayı filtre ederek ortama taze ve partiküllerden arındırılmış sağlıklı hava solumamızı sağlar
Klima santralleri acele aspiratör egzoz ve taze hava karışımı hücresi, filtre hücresi, ısıtma ve soğutma hücresi, ve vantilatör hücrelerinden oluşur.
Klima santrallerine ihtiyaca göre ısı geri kazanım cihazı hücresi ve nemlendirme hücresi ilave edilebilir. Klima santrallerine uygulanacak otomasyon sistemi ile hassas kontrol sağlanabilir.

Klima santrali kullanım amaçlarına göre taze hava klima santralleri, ısı geri kazanım cihazı klima santralleri karışım hücreli klima santralleri havuz nem alma klima santralleri hijyenik klima santralleri gibi çeşitleri vardır

Klima santrali karkası alüminyum profil ve takozlardan oluşur Klima santralinde kullanılan paneller genellikle 25mm ve 50 mm olarak yapılır. panellerin dış yüzeyleri pvc film kaplı boyalı saç hiç yüzeylere boyasız galvaniz saçtır. İç dolgu ve izolasyon malzemesi olarak cam yünü taş yünü veya poliüretan kullanılır.

 Klima Santrali Fan hücresi

Klima Santrallerinde aspiratör ve vantilatör olmak üzere iki fan hücreleri bulunur.Çalışma şartlarına göre bilgisayar ortamında fan seçimi yapılır genellikle seyrek kanatlı geriye eğik fanlar bunlar yüksek statik basınçlar için kullanılır.Veya öne eğik sık kanatlı fanlar ,bular da düşük statik basınçlar için kullanılır.Fana güç aktarımı için motor ve fan arasında kayış kasnak tertibatı kullanılır.

Klima Santrali karışım hücresi

Klima Santrali karışım hücresi taze hava ile egzoz havasının istenen oranda karıştırarak ve ortama düzenli bir şekilde verilmesini sağlayan ünitedir karışım miktarı hücrelerde bulunan üç adet damper sayesinde yapılır Bu damperler  manuel veya damper motoru ile kontrol edilir.


Klima Santrali  filtre hücresi

Filtre hücresi istenen filtre özelliklerine göre değişiklik gösterir genellikle klima santrali filtre hücrelerinde kaba(F4) filtre daha hassas torba filtre(F6-F9) veya hijyenik klima santrallerinde olduğu gibi Hepa filtre kullanılır.


Klima Santrali Isıtma Soğutma Batarya Hücresi
Klima santralleri kullanım amaçlarına göre ısıtma soğutma serpantin  kullanılır bilgisayar ortamında seçilip batarya yapılan kullanılacak olan kıskana göre değişiklik gösterir bakır boru alüminyum kanal olabileceği gibi çelik boru Çelik kanat hatta bakır boru bakır kanatta olabilir.


Klima santrali ısı geri kazanım hücresi

Klima Santralinde geri kazanım hücresi enerjisinin pahalı olması ve çevre bilincinin artması ile klima santralleri de kullanılmaya başlandı ısı geri kazanım için özel tasarımlı üniteler kullanılmaktadır bunlar birbirleriyle 90 ° dik yerleştirilen alüminyum plakalardan oluşan Esanjörler olabildiği gibi içindeki sıvının Isı taşıma özelliğinden yararlanılan serpantinlerden oluşmaktadır.Sağladığı %25-/30 oranında ki enerji bu cihazların vazgeçilmezi yapmaya başladı.


Klima santrali nemlendirme hücresi
Klima santrali nemlendirme hücresi genellikle endüstride proses amaçla kullanılan klima santrallerinde kullanılır burada Pulvarize edilen suyun içinde geçirilen havanın neme doyması sağlanır. Neme doyan hava kullanım alanına verilir .suyun pulvarize  edilmesi için özel basınçlı pompalar kullanılır.

Neler Yapıyoruz?

ÇSK iklimlendirme olarak her türlü klima santrallerinde, bakım, tamir ve montaj servis hizmeti vermekteyiz.