Nedir?

Su soğutma kulesi sistemden gelen sıcak suyun dolgu malzemesi üzerine düşürülmesi fan ile oluşturulan hava akımına ısının arttırarak sudan uzaklaştırılması ile soğutma sağlayan bir iklimlendirme cihazdır. Su soğutma kulesi bir ısı uzaklaştırma elemanıdır. Isınan suyun bir kısmını buharlaştırarak sistemdeki fazla ısıyı dış ortama verir geriye kalan su istenilen dereceye kadar soğutulur.

Su soğutma kuleleri gizli ısı taşıma prensibine göre çalışırlar. Islak bir cisim kuru cisme göre daha çabuk soğur ıslaklığın ortadan kalkarken, bulunduğu cisimin de  ısısını alır ve cisim soğur.

Yapılarına göre Su Soğutma kulesi ikiye ayrılır;
İnşai tipi su soğutma kulesi fabrikada tamamen demonte olarak üretilir şantiyede montajı yapılan yüksek kapasiteli su soğutma kuleleridir. Büyük soğutma güçleri gerektiren yerler için tasarlanıp imal edilir. Enerji,kimya ve demir çelik sanayilerinde kullanılmaktadır.

Paket tipi Soğutma kulesi  fabrikada üretilen hemen kullanıma uygun cihazlardır inşai tipi su soğutma kuleleri, kapasitelerine göre daha küçük kapasitededirler. Genellikle alışveriş merkezlerinin su soğutma grubunun kondanse suyunu soğutmak için plastik sanayisinde, kalıp soğutmada  çeşitli ticari ve endüstriyel tesislerde kullanılır.

Çalışma prensiplerine göre su soğutma kulesi ikiye ayrılır;

Karşı akışlı su soğutma kuleleri hava ve suyun  180 ° açı oluşturacak şekilde birbirleri ile karşılaşılması sistemidir. Soğutulacak su basınçlı borularla verilerek boru çıkışlarına nüzuller koyularak su parçalanır ve dolgu malzemelerinin üzerine dökülür kulenin üzerinde bulunan fanlar tarafından emilen hava ile malzemesi üzerinde karşılaşan sıcak su ısı transferi ile ısını havaya aktararak aşağıdaki havuza dökülür buradan sisteme gönderilir .

Çapraz akışlı su soğutma kuleleri bu kulelerde hava ve su birbirleriyle 90 ° açı oluşturacak şekilde karşılaşır Bu soğutma kulelerinde su dağıtımı serbest şekilde oluşur su soğutma kuleleri  üzerinde sıcak su havuzları oluşturulur,  havuzun tabanına düzenli bir şekilde açılan deliklere nüzuller yerleştirilir. Nüzullerde parçalanan su dolgu malzemesinin üzerine dökülür,Su Soğutma kulelerinin ön yüzeyinde bulunan fanın emdiği hava arka yüzeydeki hava giriş panjurundan gelir panjurdan gelen hava ile dolgu malzemesi üzerinde karşılaşan sıcak su ısı transferi ile ısının havaya aktarılarak aşağıdaki havuza dökülür buradan sisteme gönderilir.

Su Soğutma kulelerinde dolgu malzemeleri

 Su Soğutma kulelerinden çeşitli dolgu maddeleri kullanılır bunların başlıcaları ağaç lata şeklinde tahtalar, sert kompozit malzemeler, Bigudi dolgu malzemeleri ve plastik levha dolgu malzemeleri dir

Neler Yapıyoruz?

ÇSK iklimlendirme olarak her türlü su soğutma gruplarında, bakım, tamir ve montaj hizmeti vermekteyiz.